14 april 2003
In focus: De metaal en electrotechnische industrie in Nederland 2002 - 2004
Voor de Nederlandse metaal- en elektrotechnische industrie was 2002 een rampjaar. De productie ging met ongeveer 5½% omlaag. De productiedaling in de elektronische industrie was de grootste van allemaal (-10%).
De werkgelegenheid daalde eveneens dramatisch met 14 duizend werknemers. Deze daling was echter niet genoeg om de productiviteit op peil te houden. Het aandeel van de lonen steeg sterk.
De resultaten waren: een sterke stijging van de loonkosten per eenheid product, een verslechtering van de concurrentiekracht, een daling van buitenlandse marktaandelen, verminderde uitvoer, veel lagere winstmarges (-25%), en structureel verlies van productie als gevolg van het verhuizen van productiecapaciteit naar lagelonenlanden.
Dit is een Engelstalige publicatie.
Auteurs
Herman Noordman
Gerelateerd
Nederlandse financiële stelsel kan schokken opvangen in tijden van economische onzekerheidHoge energiekosten weinig vat op bedrijfswinstenCPB: belastingen zijn geen wondermiddel om gedrag bij te sturenKoopkrachtherstel door loongroei, maar ook meer mensen onder armoedegrensRaming maart 2023 (CEP 2023), cijfers